Kas ta FiDi?

ISTORIJA

Pirmoji FiDi įvyko 1969 m. kovo 29 dieną, organizuojama tuometinio studentų profsąjungos pirmininko Vito Mačiulio. Šventės idėja susiformavo natūraliai, kaip jaunimo saviraiškos priemonė, vėliau įgavusi ir protesto prieš tuometinę valdžią formą. Vienos dienos šventė ilgainiui tapo neatsiejama tiek Vilniaus Universiteto Fizikos fakulteto, tiek Vilniaus miesto kultūros dalimi.

Lyginant su dabartine FiDi, pirmosios šventės buvo trumpesnės, kiek mažiau įvairios. Pagrindiniai jų akcentai buvo įvairūs pasirodymai, mat techninės priemonės nebuvo itin gausios ir viską lemdavo fizikų išradingumas.

Nuo pat pirmosios FiDi atsirado ir vakarinė dalis. Tuomet buvo pradėtos pirmosios Lietuvoje diskotekos, grupių pasirodymai. Tada garso aparatūra buvo sunkiai prieinama, o fizikai galėjo sau leisti ją susirinkti ir iškelti vakarėlius, į kuriuos buvo nepaprastai sunku patekti.

1978 m. Gintautui Tamulaičiui kilo idėja ironizuotai pažvelgti į Vilniaus Universiteto simbolį – drakoną ir sukonstruoti jo antrininką – dinozaurą. Taigi FiDi 10 proga į Vilniaus gatves pas filologes išriedėjo ant Viliaus Armono rankų gimęs Dinas Zauras, kuris, pasak legendos, suvalgęs vieną jų ir kiekieną pavasarį tradiciškai važiuojąs atsiprašyti.

 

IDEOLOGIJA

Apipinta legendomis ir mitais, tradicijomis ir ritualais, per keturiasdešimt-šešerius metus ši šventė įgavo labai unikalių pavidalą. Vedama Fizikų ryžto, nihilizmo ir elitizmo ši šventė įgavo formą – kurios atitikmens, ko gero, nerastume visame pasaulyje. Dažnai lyginama su sekta, ši šventė turi radikalią vertybių sistemą ir nerašytą tvarką.

FiDi prasideda dar gerokai prieš balandį ar net vasarį, FiDi prasideda jau ankstyvą rudenį, su krentančiais lapais ant saulėtekyje esančio FiDi rūsio tylos nusileidžia malonus šumas. Kai kas netgi ginčytų, kad FiDi vyskta nuolatos, o prasidėti ji gali tik individe, na bet, gal į dvasiškumus per daug nelyskime :).  Ankstyvą rudenį kažkokiu būdu išsirenka organizacinis komitetas, kuris tuomet skelbia pirmąjį posėdį ir FiDi darymas prasideda.

FiDi darymas, tai lėtas procesas, kurio metu kiekvienas jos darytojas formuoja savo FiDi įvaizdį. Kadangi FiDi neturi kažkokios rašytos konstitucjos ar postulatų ji nuolatos kinta ir tik patys daryojai gali nuspręsti kas tų metų FiDi yra tinkama – o kas – ne. Taigi, daugiau, nei šventė – tai bendruomenė. Bendruomenė žmonių, kurių širdyse jaunatviškas maksimalizmas įgauna naujas aukštumas. Jų tikslas  -parodyti pasauliui, kas jie tokie ir ką jie gali. Kad jie gali viską – neturėdami nieko.

Kiekvienam – FiDi, tai būdas atrasti save. Tai vieta mokytis ir tobulėti.

SAVAITINIAI RENGINIAI

Juzikas
Juzikas (Jumoristinės fizikos simpoziumas).Nuo 1988 m. savaitę prieš FiDi, trečiadieniais rengiamas simpoziumas, kurio metu fizikai skaito kvazimokslinius komiškus pranešimus fizikos tema ir ne tik. Pranešimų tipai svyruoja nuo mokslinių darbų karikatūrų iki viktorinų. Tai pasaulio pašiepimas pro fizikų prizmę.Juzikas dažniausiai baigiamas tū metų FiDi filmo premjera.Renginio sumanytojas – Juozas Vilius Lunevičius.
Presas
Dėstutojų Preskonferencija(Presas) vyksta FiDi išvakarėse. Jos metu pakviesti dėstytojai atsakinėja į studentų užduodamus klausimus – ir susijusius su fizika, ir tokius, kurių paskaitų metu studentai užduoti nedrįsta.

FIZIKO DIENA

Fizlendas
Tradiciškai FiDi baigiama Vakarine dalimi – koncertu. Jis organizuojamas nuo pat pirmosios FiDi. Ilgą laiką vakarinė dalis vyko didžiosiose universiteto auditorijose, tad į ją būdavo sunku patekti – bilietų nebuvo, o žmonės įleidžiama tik su pakvietimais, visi norintieji netilpdavo. Pakvietimus gaudavo organizatoriai, kviestiniai svečiai, daugiausiai prie šventės organizavimo prisidėję fizikos fakulteto studentai. Tuo metu Lietuvoje vykdavo mažai tokio tipo renginių, o fizikai visuomet susirinkdavo geriausią techniką, tad jaunimas visais būdais stengdavosi gauti pakvietimus, o gavę stovėdavo ilgose eilėse, kad tik patektų į renginį. Būtent FiDi vakarinės dalies koncertai paskatino diskotekų atsiradimą Lietuvoje. Jau daugiau kaip 20 metų renginys vyksta netradicinėse vietose – senose apleistose gamyklose, kartą vyko Vingio parko estrados patalpose, dabar jau nugriautoje Lietuvos Kino Studijoje, tai buvo paskutinis renginys sporto rūmuose, apleistoje Spaudos rūmų spaustuvėje. FiDi vakarinėse dalyse yra groję tokie atlikėjai, kaip Skamp, Poliarizuoti Stiklai, Biplan, G&G Sindikatas, Sel, BIX. Paskutiniu metu Fiziko Dienos organizatoriai pasikviečia į Lietuvą čia dar nepopuliarias užsienio grupes, kurios greitai užsitarnauja klausytojų simpatijas.