• Levituojantis traukinukas

    Vakar atlikau pirmą bandymą su levituojančiu traukinuku. Pirmiausia į putoplastinį rezervuarą, pritaikytą traukinuko formai, įmontavau superlaidininką. Ant optinio stalo sudėjau takelį iš 50 magnetukų, ant jų padėjau 5 mm tekstolito plokštelę ir rezervuarą su superlaidininku. Įpyliau skysto N2, palaukiau, kol nustos burbuliuoti, ir ištraukiau  plokštelę. Rezervuaras taip ir liko kabėti. Lengvai pastūmus,  juda išilgai virš bėgių, “atsimuša” nuo galo ir grįžta atgal.

    Levituojantis traukinuko rezervuaras

    Levituojantis traukinuko rezervuaras

    Levitacijos jėga tiesiog stulbinanti. Paspausti žemyn praktiškai neįmanoma, atlaikytų vos ne žmogaus svorį. Norint pasukti, palenkti, pakelti reikia taip pat atlikti darbą, bet gana nesunkų.

    Uždėjau traukinuko korpusą:

    Levituojantis traukinukas

    Levituojantis traukinukas

    Traukinukas pasviro į priekį ir lietė žemę (takelį) – svorio centras nesutapo su superlaidininku. Šią problemą lengvai ištaisiau, padėjęs svarelį į traukinuko galą, tačiau stabilumo problema išliko:  svyruodamas traukinukas gali lengvai paliesti takelį. Gerai būtų, jei būtų 2 superlaidininkai. Galėtų būti papildomas  mažiukas priekyje ar gale, kuris neleistų svyruoti į priekį ir atgal.

    Filmukai pasigrožėjimui:

  • Pilis !

    staple1

    Šiokios tokios naujienos apie FiDi pilį, kuri bus per dieninę dalį. Susirinkome šeštadieni vakare, kas po darbų, kas po miegų apžiūrėti dėžių ir pamąstyti, kaip reiks suręsti tą pilį. Gan greit paaiškėjo, kad surinktų dėžių kiekis, kuris prieš tai buvo apibūdintas “dachuja”,  yra nykstamai mažas, kad pastatytume pilį. Taigi pasėdėjus, parūkius, pabraižius, buvo suskaičiuota, kad piliai pastatyti (be dekoro) reiktų 80 (40″-52″ colių) lcd-plazminių televizorių dėžių ir 32 šaldytuvų dėžių, keliasdešimt kilometrų lipnios juostos ir šimtų tūkstančių kabių. Taigi visi pekam telikus ir šaldytuvus arba ieškom prekybcentriuose  tokių nereikalingų dėžių. Beje, esančias dėžes reiks surinkti – suremontuoti, suklasifikuoti bei sužymėti.  Taigi laukia daug smagaus darbelio. Na, gera naujiena -  tai, kad iš anksto pasiruošus, pagal mano paskaičiavimus, pilį būtų galima suręsti su ~10 žmonių komanda per 12 valandų. Beje, dar vienas faktas: pilies viduje yra 49 m2 plotas, kurį būtų galima visaip įdomiai išnaudoti. Jeigu kas turite kokių minčių, apie tai praneškite. O po visų aptarimų ir pamąstymų nulėkėme į senukus ieškoti “staple gun’o”, bet tokio, kokio norėjom, neradom, nes plačiausios kabės, kurias šaudo, yra 11,3 mm (nesumaišyti su kabės aukščiu, kuris paprastai yra visur publikuojamas), o piliai labiausiai tiktų toks prietaisas, kuris šaudo 20 mm ir platesniais monstrais. Na, ir pagaliau po senukų dar apžiūrėjom ledo skulptūras Rotušėj.

    pilis

    dar-viena

    img_3650

  • Vėliavų gamyba

    Pasibaigus sesijai ir dar labiau priartėjus prie FiDi, eisenos komanda nusprendė nedelsti ir kibti į darbą: sunkvežimių paieškos, maršruto sudarymas bei mimų suieškojimas buvo tik pradžia, po kurios ėjo didis darbas – FiDi vėliavų gamyba.

    Giedriui išnaršius visus Vilniaus turgus bei audinių parduotuves, medžiagą nusprendėme pirkti didžiausiame Vilniaus prekybos centre (ne, tai ne Akropolis) – Gariūnuose. Taigi praėjusį šeštadienį šokau už sunny vairo, paėmiau Giedrių, ir nuvažiavome į turgų. Nuvažiavę dar truputį apsižiūrėjom, bet ilgai netrukom ir, paėmę visą rietimą, patraukėm link automobilio. Beje, Giedrius, kaip tikras fizikas, tausodamas fizikę, tempė didžiąją dalį audinių, taigi jam vos nenutrūko rankos.

    Taigi turint audinius, jau buvo galima kibti į darbą, ir ketvirtadienį, 13h, FiDi rūsyje užvirė darbas:

    Kas gamino trafaretus:

    Trafaretas

    Kas karpė audinį:

    veliavos

    O paskui apdegino kraštelius:

    veliavos1

    deginam

    Darbo buvo daug, bet jis ėjosi smagiai iki pat FiDi posėdžio. O ir FiDi posėdis buvo neeilinis: sulaukėme garbaus svečio, 15 FiDi pirmininko, Alvydo Žabolio.

    A. Žabolis

  • Teslakoilas ir Traukinukas

    Tesla

    Sveiki, turbūt visi jau girdėjo pletkus, kad šiemet bus užbaigtas Didysis Teslakoilas. Trumpai papasakosiu, kaip jis buvo ir yra daromas.

    Viskas prasidėjo prieš trejus metus.  Pirmiausia suvyniojom 2m ilgio antrinę ritę ant 32cm skersmens kanalizacinio vamzdžio… Vyniojimas tada vyko greitai ir sklandžiai. Iš to malonumo paskui išvyniojom ir suvyniojom iš naujo.

    Antrinės vyniojimas
    Antrinės vyniojimas. Daug rankyčių spaudžia ir tempia vielą.
    Suvyniota Antrinė
    Suvyniota Antrinė

    Gražią, blizgančią ritę padengėme geltonu poliuretanu, kad nepramuštų tarp apvijų. Dengiant poliuretanu, šiek tiek per greitai sukome, ir iš Antrinės pradėjo darytis šakotis.

    Antrinė padengta poliuretanu
    Antrinė, padengta poliuretanu

    Tais metais dar buvo padaryta milžiniška Dėžė, į kurią įstatoma antrinė, kad nenukristų. Kadangi FiDi 39 artėjo nenumaldomai, o dar neturėjome visų reikalingų detalių ir medžiagų, buvo nuspręsta greičiau padaryti Mažąjį Teslakoilą, o Didysis liko miegoti Šaldytuve iki kitų metų.

    Pernai darbai buvo atnaujinti.  Pergalvojom visą koncepciją, nusprendėm daryti kieto kūno Teslakoila (DRSSTC), kuriam srovę junginėja ne kibirkšties tarpelis, o galingi IGBT tranzistoriai. Prie darbų prisijungė dėstytojas M.Viliūnas, kuris suprojektavo ir pagamino visą elektroniką, gavo tranzistorių, viską testavo.

    Tranzistoriai pritvirtinti prie radiatoriaus
    Tranzistoriai, pritvirtinti prie radiatoriaus

    tesla5

    Šitaip ant snarglių surinkta schema prieš pat FiDi 40 visai gražiai,  o per FiDi ne visai gražiai veikė.  Labai dažnai ir skaudžiai pramušinėjo kibirkštis tarp antrinės ir pirminės, pradegindama skyles poliuretaninėje dangoje, todėl šiemet nusprendėm padaryti pilvą tarp pirminės ir antrinės:  žiedo formos indą, užpildytą alyva, kuri neleis vykti pramušimams. Viliūnas suprojektavo naują schemą, kuri greitu metu bus pagaminta. Nupirkti nauji tranzistoriai, kurie atlaiko 2.5 kA impulsinę srovę ir 1200V įtampą.

    Šį savaitgalį darysime gipsinę formą minėtam pilvui. Jis pats bus iš kompozito.

    Traukinukas

    Dar tikriausiai girdėjote, kad šiemet bus levituojantis traukinukas, toks, kaip filmuke:

    Levituojantis traukinukas

    Turime jau krūvą magnetų, iš kurių bus pagaminti bėgiai. Bėgiai bus žiedo formos, 130×73 cm, 8cm pločio.

    Magnetų krūva

    Magnetų krūva

    Bei superlaidininką – levitacinį diską, kuris laikys ore visą traukinį, pripildytą skysto azoto.

    Superlaidininkas

    Superlaidininkas virš magnetų

    Superlaidininkas bus įtaisytas žaisliniame traukinuke, kurį paaukojo Lina Mikoliūnaitė.

    traukinukas

    traukinukas

    Kadangi superlaidininkas levituoja tik kai yra atšaldytas skystu azotu, traukinuke turi būti šalčio neišleidžiantis rezervuaras, kad azotas greitai neišgaruotų. Rezervuare bus įmontuotas ir pats superlaidininkas.

  • Fotosesija

    Fotosesija

    Užgrobta Medeišio laboratorija! Okupuotas trečio aukšto stalas, suolai ir siena! Aplink skėčiai, lempos ir fotoaparatų blykstės. Pagaliau – fotosesija FiDi kalendoriui prasidėjo! Daugiau smulkmenų – balandžio 4d.